Dlaczego warto sięgnąć po współczesne drukarki etykiet?

Godex DT2x - wydajna drukarka etykiet

Dla wielu przedsiębiorców kwestia zakupu kasy bądź drukarki fiskalnej – choć kluczowa – nie musi być jedyna. Wręcz przeciwnie. Często inwestują oni w rozmaite, dodatkowe rozwiązania. Nie chodzi jedynie o takie technologie sprzedaży, jak wagi elektroniczne, czytniki kodów kreskowych, terminale płatnicze czy nawet szuflady kasjerskie. Ciekawym, praktycznym, stosowanym w wielu różnych branżach oraz typach działalności urządzeniem peryferyjnym jest też m.in. drukarka etykiet. Czym konkretnie się ona charakteryzuje? Jakie możliwości i korzyści oferują dzisiejsze drukarki etykiet?

Drukarka etykiet w kontekście technologii auto id

W odniesieniu do technologii sprzedaży, szeroko pojmowane rozwiązania auto id służą – jak sama nazwa podpowiada – automatyzacji procesów związanych z danymi. Mowa o łatwości, szybkości i precyzji pozyskiwania, przetwarzania, przesyłania oraz porządkowania informacji. Za tego typu zadania często odpowiadają takie urządzenia, jak szczególnie popularne skanery kodów kreskowych, ale też m.in. kolektory danych lub choćby weryfikatory cen (sprawdzarki). Z drugiej strony, do technologii auto id można zaliczyć nie tylko te odczytujące kody kreskowe, ale również takie, które je generują. Na przykład wydajne drukarki etykiet, emitujące na dużą skalę wydruki z symbolami biorącymi udział w całym procesie zarządzania zakodowanymi danymi.

Bywa, że tego typu technologiom poświęca się mniejszą uwagę, niż innym, sprzedażowym urządzeniom peryferyjnym (czytnikom kodów, wagom elektronicznym, terminalom płatniczym itp.). Nie zmienia to jednak faktu, że przywołane drukarki etykiet z biegiem czasu stają się coraz nowocześniejsze, oferują szeroki wybór rozwiązań, a ich praktyczny wymiar doceniają przedsiębiorcy reprezentujący rozmaite branże i typy działalności: handlowe, usługowe, biurowe, przemysłowe, logistyczne, transportowe itd. To dlatego, że – poza ogólnie praktycznymi standardami – jedne oferują przyjazne rozwiązania konstrukcyjne, drugie podwyższoną odporność na utrudnione warunki pracy, inne znów dodatkowe, atrakcyjne opcje czy nawet stylowe, eleganckie wzornictwo.

Wybierasz drukarkę etykiet? Na to zwróć uwagę!

Obecnie na rynku technologii sprzedaży znajdziemy sporo drukarek etykiet, od różnych, cenionych producentów. Tym bardziej jednak powinniśmy zwrócić uwagę na rozwiązania, jakie one oferują oraz których faktycznie potrzebuje nasza działalność. Przykładowo, jeśli szukamy urządzenia peryferyjnego do przestrzeni biurowej lub eleganckiego punktu, z pewnością nie bez znaczenia okaże się nieduża konstrukcja rozważanego modelu czy nawet jego design. Znowu w przypadku technologii do zastosowania w zakładzie przemysłowym prawdopodobnie istotna będzie podwyższona wydajność urządzenia oraz szczególnie solidna budowa, wytrzymała na intensywną eksploatację w mniej sprzyjających warunkach. W dzisiejszych czasach bez trudu znajdziemy nawet przenośne modele, odpowiednio dostosowane do pracy w trybie mobilnym.

Drukarka etykiet rzadko też funkcjonuje „w odosobnieniu”. Zwykle raczej stanowi kolejne, ważne ogniwo mniej lub bardziej rozbudowanego systemu. Dlatego szczególnie ważne potrafią okazać się standardy komunikacyjne, jakie ma do zaoferowania dany model. W zależności od preferencji użytkowych lub np. warunków w konkretnej placówce, bardziej pożądane staną się rozwiązania przewodowe (typu RS232, USB, Ethernet/LAN) albo bezprzewodowe (takie jak WiFi czy Bluetooth). No i jak sama nazwa wskazuje – nie można pominąć w uwadze kwestii związanych z mechanizmem drukującym. Omawiane urządzenia potrafią funkcjonować w standardzie termicznym, termotransferowym lub łączącym wymienione metody. W zależności od stopnia zaawansowania technologii wydruku, możemy mówić o niższej bądź wyższej rozdzielczości (DPI), konkretnej prędkości wystawiania etykiet czy rodzaju umieszczanych na nich treści (oraz opcji ich konfiguracji). Nie muszą to być bowiem wyłącznie jedno- i dwuwymiarowe kody kreskowe, ale i np. rozmaite komunikaty tekstowe bądź grafiki. A skoro tak – kolejnym, istotnym aspektem będzie typ stosowanych materiałów eksploatacyjnych (podobnie jak wymiary etykiet) oraz łatwość ich instalacji w danym modelu – m.in. taśm woskowych, barwiących, rolek termicznych i samoprzylepnych itp. Przedsiębiorcy doceniają też fakt dołączania do takich urządzeń aktualnych sterowników czy programów wspomagające obsługę technologii bądź przygotowanie samych wydruków.

A czy Wy korzystacie w pracy z drukarek etykiet? Podzielcie się własnymi doświadczeniami w komentarzach!

1 thought on “Dlaczego warto sięgnąć po współczesne drukarki etykiet?

  1. bardzo mądrze napisane! sam korzystam z drukarki etykiet (modelu typowo biurowego) i jestem bardzo zadowolony z tego, co on oferuje. przyznam, że na początku nie brałem pod uwagę zakupu takiego urządzenia, nie sądziłem że będzie mi w ogole potrzebne. finalnie jednak zaopatrzyłem się w nią i nie żałuję, momentami drukarka etykiet jest wręcz niezbędna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *