Technologia auto id – co jeszcze oprócz skanerów kodów kreskowych?

Sprawdzarka cen Posnet WeriON i kolektor danych Cipherlab RK 25

Kiedy mówimy o szybkim, automatycznym pozyskiwaniu, wprowadzaniu i porządkowaniu danych w działalnościach handlowych oraz usługowych, zwykle przychodzą nam na myśl czytniki kodów kreskowych. I trudno się dziwić, bowiem należą one chyba do najpopularniejszych sprzedażowych urządzeń peryferyjnych. Ale nie oznacza to, że są jedynymi rozwiązaniami z zakresu tzw. technologii auto id dla biznesu. Jakie jeszcze wspierają pracę przedsiębiorstw oraz obsługę klientów i są godne uwagi? Odpowiedź brzmi: weryfikatory cen i kolektory danych.

Nie tylko sprawdzanie cen – co oferuje weryfikator?

Pierwszą z przywołanych technologii auto id możemy dobrze znać… jako konsumenci. Kto bowiem nie był w supermarkecie lub hipermarkecie i nie miał okazji skorzystać choćby raz z weryfikatora cen (zwanego też sprawdzarką)? Tego typu urządzenia łatwo znaleźć właśnie w wielkopowierzchniowych punktach handlowych – najczęściej zainstalowane na słupach lub filarach, w formie odpowiednio rozmieszczonych, odrębnych stanowisk samoobsługowych. Trzeba jednak przyznać, że coraz częściej pojawiają się również w mniejszych przedsiębiorstwach. Skąd rosnąca popularność tego rodzaju technologii?

Jak sama nazwa wskazuje, sprawdzarka świetnie nadaje się do szybkiego zorientowania w cenie danego produktu. Wystarczy odpowiednio zbliżyć kod do skanera weryfikatora, by po chwili odczytać przetworzone dane. Urządzenie pozwoli też na uzyskanie dodatkowych informacji, np. o nazwie, marce oraz innych cechach towaru. Ale to nie wszystko. Nowoczesne weryfikatory cen, wyposażone w obszerne, estetyczne i wygodne w użyciu ekrany dotykowe, a także nieraz w rozwiązania audio, zapewniają nabywcom prostotę i swobodę obsługi. Ponadto, mogą służyć do przekazywania komunikatów reklamowych, informacji o punkcie handlowym, wiadomości o ofercie sklepu i aktualnych promocjach czy innego typu treści (również w formie głosowej). W rezultacie – sprawdzarka cen stanowi nie tylko ciekawą, praktyczną technologię, wychodzącą naprzeciw nie tylko sprawnej obsłudze klientów. Można ją wykorzystać też do ulepszenia i uatrakcyjnienia komunikacji marki z konsumentem.

Nie tylko inwentaryzacja – co umożliwia kolektor danych?

Kolejny przykład urządzenia, gdzie występuje technologia auto id. I choć odgrywa nim niebagatelną rolę, to trzeba przyznać, że stanowi zaledwie jedną z praktycznych funkcjonalności. Dlatego stwierdzenie, że kolektor danych służy głównie do sprawnej inwentaryzacji (owszem, urządzenie nieraz nazywane jest inwentaryzatorem i znakomicie usprawnia tego typu procesy!), to z pewnością zbytnie i krzywdzące uproszczenie. Współcześnie takie urządzenia to w zasadzie przenośne komputery, oferujące wiele atrakcyjnych opcji i rozwiązań. Charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, często są wyposażone w ekran dotykowy (choć wciąż można w nich znaleźć praktyczne przyciski mechaniczne oraz towarzyszące obszernym wyświetlaczom tradycyjne klawiatury) pracujący w kolorze, potrafią też zapewniać dostęp do przeglądarki internetowej, poczty elektronicznej, a nawet i połączeń głosowych. Oprócz tego – znajdziemy modele z mocnymi akumulatorami czy dodatkowo wzmocnioną konstrukcją, odporną na trudniejsze warunki działania.

Wszystko to sprawia, że użytkownicy widzą dzisiejsze kolektory dane (czy też: przenośne terminale) jako smartfony z nowoczesnym skanerem kodów kreskowych oraz funkcjami sprzyjającymi prowadzenie biznesu. W praktyce opisywana technologia ma szerokie zastosowanie w hurtowniach, firmach logistycznych, punktach handlowych lub placówkach pocztowych, m.in. podczas kontrolowania stanów magazynowych, weryfikacji cen towarów, przygotowywania ich do wysyłki, albo odwrotnie – przy wydawaniu przesyłek. To oczywiście tylko przykłady wykorzystania kolektora danych, umożliwiającego szybki i proste pozyskiwanie, przetwarzanie, wysyłanie i wprowadzanie potrzebnych danych. Z pewnością mowa jednak o bardzo praktycznym urządzeniu sprzedażowym i zarazem ciekawym wykorzystaniu technologii auto id.

1 thought on “Technologia auto id – co jeszcze oprócz skanerów kodów kreskowych?

  1. kolektor danych to w ogóle jest mega urządzenie, bardzo poważnie rozważam jego zakup 😀 może faktycznie zastąpi mi też telefon :D:D:D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *