Waga etykietująca – specjalny przykład popularnych urządzeń peryferyjnych

Cas CL3000 - elektroniczna waga etykietująca

Oczywistością jest, że wielu przedsiębiorców – poza urządzeniami rejestrującymi – korzysta również z dodatkowych technologii sprzedaży. Wśród dość rozpowszechnionych tego typu rozwiązań z pewnością można wymienić wagi elektroniczne. Te zaś występują w rozmaitych typach i wariantach, czego najlepszym przykładem jest chociażby waga etykietująca. Na czym polega takie urządzenie peryferyjne i co ma ono do zaoferowania?

Charakterystyka wagi etykietującej – na co zwrócić uwagę?

Pozornie zdawałoby się, że waga elektroniczna to urządzenie o dość wąskim zakresie możliwości. Służy przecież głównie do pomiaru masy produktów. A jednak znajduje zastosowanie w niejednej branży i działalności. W rzeczywistości bowiem rodzajów wag elektronicznych jest bardzo dużo. Posiadają one rozmaite rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne, przez co są w stanie odpowiedzieć na odmienne potrzeby oraz wymagania poszczególnych przedsiębiorstw. Wystarczy choćby wymienić szalki ważące, wagi kalkulacyjne, wagi platformowe czy wagi etykietujące, aby dać dowód temu stwierdzeniu. A dziś właśnie zajmiemy się tymi ostatnimi.

Waga etykietująca to znakomite potwierdzenie faktu, że nie – tego typu urządzenie peryferyjne nie musi służyć wyłącznie do pomiaru masy produktów. W istocie składa się z dwóch istotnych ogniw technologicznych. Jedno pozwala na precyzyjne ważenie różnych produktów, drugie zaś umożliwia wystawianie etykiet na temat tych towarów oraz wyników pomiaru. To skuteczna integracja, która pozwala wygodniej i wydajniej realizować kilka zadań sprzedażowych naraz. Skuteczna, ale zwykle niepodlegająca konfiguracji w ramach konkretnego modelu. Innymi słowy – wybierającą wagę etykietującą, musimy zwrócić uwagę na jej różne parametry i właściwości. Dotyczy to zarówno samego pomiaru masy produktów (np. zakresów ważenia i ich dokładności, wielkości oraz konstrukcji szalki, panelu sterowania, dodatkowych funkcji, jak tarowanie, zerowanie, liczenie sztuk itp.), jak i wystawiania etykiet (prędkości, rozdzielczości i formatowania wydruku, rodzaju stosowanych materiałów eksploatacyjnych oraz wygody ich instalacji itd.). Należy dodać, że tego typu urządzenie peryferyjne pozwala na zaprogramowanie własnej bazy PLU. W przypadku danego modelu powinniśmy zastanowić się, czy jej pojemność okaże się wystarczająca. Ewentualnie warto uwzględnić też odporność całej konstrukcji na niekorzystne warunki pracy (jeśli takie panują w danym przedsiębiorstwie).

Gdzie korzysta się z wag etykietujących?

Prawda jest taka, że już same elektroniczne wagi etykietujące mogą pochwalić się naprawdę szerokim zastosowaniem. Przykłady użycia tego typu technologii znajdziemy w działalnościach gastronomicznych, branży logistycznej, zakładach przemysłowych, a także różnego typu sklepach.

Mowa tu zwłaszcza o wielkopowierzchniowych punktach handlowych, jak hipermarkety. To właśnie tam, na działach z produktami na wagę, można je bardzo często spotkać, w postaci stanowisk samoobsługowych. Solidna jakość wykonania, połączona z intuicyjną obsługą, sprawiają, że klienci z łatwością użytkują tego typu technologie sprzedaży nawet przy pierwszych zetknięciu z nimi. Wystarczy, że nabywca odmierzy interesującą go ilość danego towaru, zważy ją, a następnie wybierze właściwą pozycję z bazy, by wystawić odpowiednią (najczęściej, dla wygody – samoprzylepną) etykietę. Na wydruku mogą znaleźć się różne dane: nazwa produktu i jego marka, cena za kilogram, wynik pomiaru masy wybranej ilości i związana z nim kwota należna oraz kod kreskowy, zbierający te informacje. Wszystko po to, by skanowanie takich produktów za pomocą czytnika kodów kreskowych na stanowisku kasowym odbywało się z równą szybkością i łatwością, co przy innych, paczkowanych towarach.

Etykiety mogą jednak dotyczyć innych rzeczy, choćby przyjmowanych i wydawanych przesyłek. Wszystko tak naprawdę zależy od specyfiki branży oraz samej konfiguracji wydruku. Pewne jest natomiast jedno: wiele różnych przedsiębiorstw z powodzeniem i korzyścią stosuje różne wagi etykietujące.

1 thought on “Waga etykietująca – specjalny przykład popularnych urządzeń peryferyjnych

  1. choć nadal uważam, że raczej w moim biznesie waga etykietująca okazałaby się zbędna, to jednak muszę przyznać, że faktycznie – ciekawa i funkcjonalna technologia, w sumie nie zdawałem sobie sprawy, że faktycznie ma tak szerokie zastosowanie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *