Czytniki kodów kreskowych w ogóle i w szczególe

Czytnik kodów kreskowych marki Datalogic

Czytnik kodów kreskowych to chyba urządzenie peryferyjne, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Należy bowiem do rozwiązań cieszących się w handlu oraz usługach naprawdę dużą popularnością. Dobrze kojarzymy skanery kodów jako przedsiębiorcy, jeszcze lepiej – jako klienci. I choć generalnie wiemy, do czego one służą, to rzadko zdajemy sobie sprawę z ich różnorodności oraz szerokich możliwości zastosowania. Dlatego dziś właśnie o tym wycinku technologii sprzedaży.

Gdzie i do czego, czyli o zastosowaniu skanerów kodów

Można chyba z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że czytniki kodów kreskowych najczęściej widujemy (albo po prostu tam najczęściej zwracamy na nie uwagę) w supermarketach, sklepach spożywczych czy sieciówkach, np. związanych ze sprzedażą odzieży. Krótko mówiąc – w punktach handlowych. Ale w istocie to nie jedyne miejsca, gdzie te urządzenia peryferyjne z powodzeniem znajdują zastosowanie. Omawiana technologia służy generalnie do sprawnego i precyzyjnego pozyskiwania danych (dostępnych pod postacią kodów kreskowych) oraz wprowadzania ich do systemu, porządkowania czy zarządzania nimi. Dlatego skanery znajdziemy wszędzie tam, gdzie takie działanie jest potrzebne do obsługi klientów albo po prostu znacznie ją usprawnia. Będą to więc zarówno firmy handlowe, jak i usługowe: biblioteki, teatry, kina, pralnie chemiczne, oddziały pocztowe, działalności logistyczne, placówki medyczne oraz wiele, wiele innych.

Różne rodzaje działalności – różne czytniki kodów

Zatem skanery kodów kreskowych to urządzenia o naprawdę szerokim zastosowaniu. Ale czy dokładnie te same? W końcu same przedsiębiorstwa handlowe i usługowe potrafią się w znacznym stopniu różnić: czy to pod względem wielkości, natężenia ruchu, czy też trybu oraz warunków pracy. Dlatego i na rynku technologii sprzedaży znajdziemy bardzo różne czytniki. Od najmniejszych, funkcjonujących manualnie lub automatycznie, po zdecydowanie większe, zabudowane w boksach kasowych, np. takie, jakie nierzadko spotkamy właśnie w hipermarketach. Ponadto, znajdziemy skanery funkcjonujące przy użyciu kabla bądź też bezprzewodowe, komunikujące się ze stacją dokującą. Część z nich charakteryzuje się też wyjątkowo dużą odpornością na upadki, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy niskie temperatury. Tak więc wybór jest naprawdę duży. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju czytnika potrzebuje nasza działalność.

Czym jeszcze wyróżniają się te urządzenia peryferyjne?

Takich aspektów czy parametrów jest zdecydowanie więcej. Czytniki mogą pozyskiwać dane z różnej odległości od skanowanej powierzchni czy też z odmienną prędkością. Są też w stanie obsługiwać kody jednowymiarowe bądź i dwuwymiarowe. A czasem też bardzo małe czy takie, które uległy drobnym uszkodzeniom. Opisywane urządzenia mogą również inaczej sygnalizować odczyt: za pomocą światła (diody, technologia Green Spot), dźwięku albo wibracji. W związku z tym przedsiębiorca ma naprawdę szerokie możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie tej technologii sprzedaży do warunków panujących u niego w firmie.

1 thought on “Czytniki kodów kreskowych w ogóle i w szczególe

  1. W SAMĄ PORĘ TEKST 😀 właśnie rozglądam się za modelem do mojego punktu usługowego i chyba wiem już, czego potrzebuję – dzięki! 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *