Duże zmiany w refundacji za instalację pierwszej kasy fiskalnej

Co się zmieni w uldze za kasę fiskalną

Gdybyśmy chcieli stworzyć ranking „najprzyjemniejszych” artykułów na temat kas fiskalnych, zagadnienia związane z ulgą za pierwsze urządzenie na pewno znalazłyby się w ścisłej czołówce. Ustawowa refundacja pozwala bowiem przedsiębiorcy odzyskać nawet do 90% wartości kupionego modelu (nie więcej niż 700 zł). Trzeba jednak pamiętać o tym, że w październiku wejdzie w życie nowelizacja ustawy VAT, która wprowadzi duże zmiany w uldze za pierwszą kasę rejestrującą.

Kto obecnie może skorzystać?

Od wielu lat przepisy fiskalne umożliwiają otrzymanie ulgi za pierwsze urządzenie fiskalne zarówno podatnikom VAT, jak i podmiotom, które są z VAT zwolnione lub świadczą jedynie usługi zwolnione. Co więcej, bez względu na to, czy w firmie zostanie zainstalowana kasa z kopią elektroniczną, czy papierową, przedsiębiorca ma szansę na odzyskanie części wydatku. A nie są to wcale małe pieniądze… Przy wdrożeniu pierwszego urządzenia obowiązuje bowiem ulga, która może wynieść nawet 700 zł.

Aby z niej skorzystać, przedsiębiorca musi przede wszystkim prawidłowo i w odpowiednim terminie zainstalować kasę rejestrującą w swojej firmie. W przypadku podmiotów zwolnionych lub świadczących usługi zwolnione, niezbędne jest też złożenie odpowiedniego wniosku do naczelnika Urzędu Skarbowego. Natomiast tzw. watowcy mogą po prostu dokonać odliczenia właściwej kwoty w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w który rozpoczęli rejestrowanie obrotu na kasie fiskalnej (ewentualnie za okres późniejszy).

Kto otrzyma ulgę w przyszłości?

1 października 2018 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Okazuje się, że jednym z rezultatów wprowadzenia zmian we wspomnianym akcie prawnym będzie modyfikacja ulgi za pierwszą kasę rejestrującą. W przyszłości taka refundacja będzie przysługiwała wyłącznie w przypadku urządzeń fiskalnych online. Innymi słowy, podatnicy, którzy zdecydują się np. na wdrożenie kas z elektroniczną kopią paragonów, nie otrzymają ustawowej ulgi. W ten sposób Ministerstwo Finansów chcę zachęcać przedsiębiorców do instalowania urządzeń fiskalnych nowego typu.

Ponadto, za sprawą nowelizacji ustawy VAT, refundacja części kosztów będzie też przysługiwała podatnikom, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas na modele online. A w grupie takich przedsiębiorców znaleźli się m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, fryzjerzy, restauratorzy, lekarzy czy prawnicy. Zasady i terminy obowiązkowej wymiany urządzeń również zostaną zdefiniowane w ustawie VAT.

1 thought on “Duże zmiany w refundacji za instalację pierwszej kasy fiskalnej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *