Kasa czy drukarka fiskalna – podstawowe różnice

Przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego istotne jest nie tylko to, na jaki model się zdecydujemy, ale także czy będzie to kasa czy drukarka rejestrująca. Obydwa rozwiązania technologiczne pozwalają na prowadzenie ewidencji oraz wystawianie paragonów, lecz różne są sposoby ich funkcjonowania. Każdy przedsiębiorca powinien o tym pamiętać, gdyż jedynie wybór odpowiedniego urządzenia zapewni komfort pracy i kompleksowe obsługiwanie klientów indywidualnych.

Kasa fiskalna jest samodzielna

Podstawowym wyznacznikiem funkcjonowania kasy rejestrującej jest to, że może ona działać całkowicie samodzielnie. Pisząc wprost, przedsiębiorca nie musi posiadać innych urządzeń, aby prowadzić ewidencję i wydawać paragony. Co więcej, zdecydowana większość kas fiskalnych posiada klawiatury, które umożliwiają definiowanie wybranych klawiszy. Liczba dostępnych przycisków programowalnych jest zależna od konkretnego modelu, lecz w każdym przypadku zapewnia szybsze wykonywanie obowiązków. Klawisze funkcyjne można bowiem stosować do sprzedaży popularnych elementów asortymentu, jak również wywoływać przy ich pomocy często używane opcje, m.in. wykonanie raportu dobowego.

Nie jest oczywiście tak, że kasa nie może być wykorzystywana w systemie sprzedaży. Na rynku jest wiele modeli, które doskonale sprawdzają się nawet w rozbudowanych rozwiązaniach technologicznych. W tym przypadku mowa przede wszystkim o urządzeniach z kilkoma różnymi interfejsami komunikacyjnymi oraz dużą bazą towarową.

Drukarka fiskalna współpracuje z komputerem

W przeciwieństwie do kasy, drukarka fiskalna nigdy nie będzie działała samodzielnie. Sposób funkcjonowania tego urządzenia opiera się bowiem na połączeniu go z komputerem stacjonarny, laptopem lub terminalem komputerowym. Dopiero po takiej integracji, uzyskanej za pomocą któregoś z portów lub modułów komunikacyjnych, drukarka może obsługiwać bazę towarową zdefiniowaną w oprogramowaniu do zarządzania sprzedażą.

Ta „niesamodzielność” jest pewnego rodzaju ograniczeniem, lecz w zamian urządzenie oferuje współprace z naprawdę wielkim asortymentem. Modele produkowane w dzisiejszych czasach pozwalają na obsługiwanie od 100 000 do 1 000 000 pozycji w bazie PLU. Dla porównania, w kasach może być to maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy produktów lub usług.

Co lepiej wybrać?

Czy da się jednoznacznie stwierdzić, które z opisanych tu urządzeń oferuje większą funkcjonalność? Zdecydowanie nie! Wszystko bowiem zależy od tego, jakiego rozwiązania potrzebuje konkretne przedsiębiorstwo. Jeśli w firmie niezbędne jest urządzenie, które pozwoli na pracę z ogromnym asortymentem, lepiej wybrać drukarkę fiskalną. Jeżeli jednak potrzebujemy np. klawiatury z klawiszami funkcyjnymi, warto zdecydować się na kasę rejestrującą. Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z doświadczonym dystrybutorem technologii sprzedaży. Zyskamy w ten sposób odpowiednie wsparcie i dużo łatwiej podejmiemy decyzję.

2 thoughts on “Kasa czy drukarka fiskalna – podstawowe różnice

  1. Tak właśnie zrobiłem – po określeniu podstawowych potrzeb i rozmowie z ekspertem udało mi się dojść do tego, jaki model byłby najlepszy w moim przypadku. O dziwo, nie chodziło o nic nadzwyczajnego – skończyło się na zakupie kasy Perła E marki Farex czyli coś prostego, ale jednak z elektroniczną kopią 🙂

  2. to samo zreszta dotyczy urzadzen peryferyjnych, ktorych rodzajow i pod-rodzajow takze jest sporo…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *