A zatem stało się – projekt nowelizacji Ustawy o VAT oraz Ustawy – Prawo o miarach, zatwierdzony wcześniej przez Sejm i Senat, otrzymał również podpis Prezydenta RP, kończący proces legislacyjny. Tak więc można powiedzieć, że w świetle rusza proces stopniowego wdrażania nowoczesnego systemu fiskalizacji. Wraz z nimi natomiast zaczną być dostępne kasy rejestrujące online. I pytanie właśnie – od kiedy? Kto musi wcześniej zaopatrzyć się w tego typu urządzenie? Czas na konkrety w tych sprawach.
Mimo dochodzących informacji i ulegających zmianie pewnym szczegółom, generalne założenia systemu fiskalizacji online znane są od dawna. Ministerstwo Finansów chce wdrożyć zaawansowane rozwiązanie teleinformatyczne, łączące przez internet urządzenia ewidencjonujące obrót w polskich firmach z Centralnym Repozytorium. Tą drogą kasy fiskalne online, modele nowej generacji, mają automatycznie transmitować najważniejsze dane, m.in. o zarejestrowanych transakcjach. Wspomniane rozwiązanie ma zagwarantować znacznie lepsze zabezpieczenie systemu podatkowego i efektywniejszą likwidację „szarej strefy”. Aby jednak do tego doszło, podatnicy muszą rozpocząć pracę ze wspomnianymi technologiami sprzedaży…
Kiedy kasy fiskalne online staną się dostępne?
3 kwietnia Prezydent Polski złożył podpisy pod Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawą – Prawo o miarach, co oznacza, że znane są już konkretne regulacje prawne w sprawie kas fiskalnych online. Szczególnie istotną datą jest tu 1 mara 2019. To właśnie z tym dniem ma zostać uruchomione Centralne Repozytorium Kas. Termin ten powinien również oznaczać możliwość zakupu i wdrożenia nowych urządzeń rejestrujących. Znane firmy zajmujące się tworzeniem tego rodzaju technologii sprzedaży poczyniły już bowiem w tym kierunku dość istotne kroki. W rezultacie takie kasy fiskalne, jak Novitus Nano Online, Elzab K10 Online czy Elzab Mini Online, Posnet Bingo Online lub Farex Pro 600 otrzymały już homologacje – oficjalne decyzje Głównego Urzędu Miar, niezbędne do tego, aby wspomniane modele mogły być wykorzystywane do zgodnego z prawem ewidencjonowania obrotu. Zatem urządzenia rejestrujące nowego typu mają być od 1 maja dostępne, natomiast należy się spodziewać rosnącego wyboru technologii funkcjonujących w trybie online – mowa tu choćby o Posnet Ergo Online czy Fawag Lite Online. Inna ważna data to 1 września 2019. Od tego dnia stanie się niemożliwy zakup kas fiskalnych z papierową kopią paragonów. Co więcej, już od 1 maja bieżącego roku wykluczona ma być wymiana uszkodzonych czy zapełnionych pamięci fiskalnych w tych modelach.
Kto musi liczyć się z wcześniejszym wdrożeniem online’owej kasy?
Tak duża modernizacja systemu fiskalizacji będzie przebiegać stopniowo. Jednak pewni przedsiębiorcy muszą mieć na względzie fakt, że zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany starych urządzeń rejestrujących na nowe lub zakup modelu online. Kogo konkretnie to dotyczy? Przedsiębiorcy zajmujący się mechaniką pojazdów, handlem paliw do nich oraz wymianą opon, będą zobowiązani do rozpoczęcia pracy z kasami online od 1 stycznia 2020 roku. Taka sama sytuacja – tyle że z dniem 1 lipca 2020 roku – czeka firmy związane ze sprzedażą węgla i branżą gastronomiczną oraz hotelarską. Tymczasem działalności świadczące usługi budowlane, fitness, fryzjerskie i kosmetyczne, a także prawnicze, medyczne i dentystyczne, będą musiały zacząć ewidencjonować obrót za pomocą kas online z dniem 1 stycznia 2021. Niemniej, można najogólniej powiedzieć, że wszyscy przedsiębiorcy zobligowani do korzystania z urządzeń rejestrujących powinni przy ich zakupie kierować swoją uwagę na modele online, które w przyszłości staną się obowiązującym standardem.
Czy nowe kasy fiskalne online, oprócz łączności z CRK, zaoferują jeszcze coś nowego?