Konieczny zakup i mądry wydatek, czyli kasa fiskalna nie musi być droga

Kasy fiskalne - Emar Solo Bis i Farex Szafir E

Konieczność zaopatrzenia się w pierwszą kasę fiskalną wiąże się z różnymi dylematami. Jak wygląda procedura instalacyjna? Gdzie i w jaki sposób dokonać zakupu? Który model wybrać? Wszystkie te pytania wymagają pilnej i właściwej odpowiedzi. Ale przedsiębiorcy borykają się z jeszcze jedną kwestią: ile to będzie kosztować? Tymczasem okazuje się, że wymóg nałożony przez Ministerstwo Finansów nie musi od razu oznaczać astronomicznych wydatków.

1. Zastanów się, czego naprawdę potrzebuje Twoja firma

Określenie charakteru prowadzonej działalności i związanych z nią oczekiwań to kwestia fundamentalna. Istnieje wiele zaawansowanych technologicznie urządzeń, których rozwiązania są atrakcyjne. I skuteczne – ale nie oznacza to, że w każdym rodzaju przedsiębiorstwa.

Jeśli prowadzimy działalność mobilną, większe znaczenie będzie mieć nieduża, lekka i ergonomiczna konstrukcja kasy, a także to, czy posiada ona wydajny akumulator i umożliwia zasilanie przy użyciu ładowarki samochodowej. Znowu w dużych punktach handlowych o szerokiej ofercie, gabaryty kasy mogą okazać się mniej ważne. Na pierwszym planie znajdzie się baza towarowa o odpowiedniej pojemności, zdolność współpracy z różnymi urządzeniami peryferyjnymi czy opcja zaprogramowania skrótów klawiszowych dla tzw. szybkich sprzedaży.

Tak więc, jednym ze sposobów na oszczędny zakup jest rezygnacja z rozwiązań, które i tak mogą okazać się w naszej firmie niepraktyczne, nieefektywne, czy wręcz zbędne.

2. Zapoznaj się z dostępną w sieci ofertą urządzeń fiskalnych

Kiedy wyznaczymy już główne preferencje co do przyszłej kasy fiskalnej, warto skonfrontować je z dostępnymi na rynku technologiami sprzedaży. Może nam w tym pomóc sklep internetowy danej firmy, który – w przeciwieństwie do punktu handlowego – zazwyczaj jest w stanie zaprezentować pełną ofertę. W dodatku, strona w sieci pozwala porównać cechy, parametry i ceny poszczególnych produktów, a także zapoznać się z opiniami innych użytkowników czy zasięgnąć rady eksperta – drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem chatu.

3. Zadaj pytania pracownikowi sklepu stacjonarnego

Dla rozwiania ostatnich wątpliwości, udajmy się do punktu handlowego, w którym planujemy dokonać zakupu kasy fiskalnej. Dzięki rozmowie z pracownikiem uzyskamy resztę potrzebnych informacji czy rad, dotyczących naszego, indywidualnego przypadku. Jeżeli produkt będzie dostępny w sklepie stacjonarnym – upewnimy się co do wielkości, ergonomii czy wyglądu wybranego modelu. Co więcej, uzyskamy szczegóły związane z przyszłą instalacją urządzenia fiskalnego.

4. Zadbaj o spełnienie wszystkich wymogów procesu instalacyjnego

Aby rozpocząć sprzedaż zgodnie z przepisami fiskalnymi, nie wystarczy zaopatrzyć się w kasę. Należy ją również zarejestrować w Urzędzie Skarbowym oraz wprowadzić w tryb fiskalny, czego może dokonać jedynie uprawniony serwisant.

Procedura instalacyjna ma swój określony przebieg, którego nie można zlekceważyć. Warto jednak dopełnić wszelkich formalności. To pozwoli zyskać pewność, że Twoja działalność funkcjonuje zgodnie z prawem, a także da możliwość skorzystania z ulgi, związanej z zakupem pierwszego urządzenia fiskalnego. Zwrot z budżetu państwa potrafi wynieść nawet 90% wydanej kwoty (jednak nie więcej, niż 700 zł). Zatem, w jednym wypadku refundacja znacząco obniży koszty wybranego modelu, w innym – sprawi, że otrzymasz kasę praktycznie za darmo.

4 thoughts on “Konieczny zakup i mądry wydatek, czyli kasa fiskalna nie musi być droga

  1. Dobry artykuł 🙂 ja też wolałbym wydać jak najmniej na kasę fiskalną….ale z drugiej strony opcja elektronicznej kopii, o której ostatnio się dowiedziałem, wydaje sie na serio kusząca. Czy ktoś zna i może polecić jakiś model, który jest niedrogi i posiada tą funkcję? Pozdrawiam 🙂

  2. jeśli szukasz taniej kasy z elektroniczną kopią paragonów, to sądzę, że może się sprawdzić model Perła E (koniecznie ta wersja z „E”!) firmy Farex. polecić nie polecę, bo sam z niej nie korzystam, ale raczej spotykałem się z dobrymi opiniami.

  3. ja wolałam jednak troszkę dołożyć (oczywiście, przy jednoczesnym skorzystaniu z ulgi!) i mieć solidny, praktyczny model Nano E 🙂 ale rozumiem też, jeśli ktoś nie chce wydawać nawet trochę więcej niż potrzeba na urządzenie fiskalne 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *