O co chodzi z Online Ready w kasach fiskalnych?

Online Ready w kasach fiskalnych

Wśród kas fiskalnych, które obecnie przedsiębiorcy znajdą na polskim rynku, część modeli posiada jeszcze tzw. certyfikaty Online Ready. Takie „gwarancje” występują m.in. w przypadku urządzeń rejestrujących Elzab oraz Novitus. W największym skrócie można napisać, że pojawienie się kas gotowych na online było związane ze zmianami w systemie fiskalizacji. To zagadnienie wymaga jednak znacznie szerszego omówienia.

E-paragony i współpraca z Centralnym Repozytorium Kas

Zmiany w funkcjonalności kas rejestrujących już niedługo staną się faktem. Wszystko za sprawą urządzeń fiskalnych online oraz nowych rozwiązań technologicznych, które pojawią się w tych modelach. W tym przypadku kluczową modyfikacją okaże się stała współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. To właśnie tam urządzenie online będzie wysyłało dane dotyczące m.in. zarejestrowanych transakcji sprzedaży. Poza tym, każdy model nowego typu zagwarantuje wystawianie nie tylko papierowych, ale także elektronicznych paragonów fiskalnych dla klientów indywidualnych.

Dodatkowe informacje na temat zmian w systemie fiskalizacji znajdziecie w artykułach na temat kas online.

Modernizacja wybranych urządzeń rejestrujących

Pierwsze kasy rejestrujące z gwarancją Online Ready pojawiły się na rynku mniej więcej rok temu. Już wtedy było wiadomo, że dojdzie do wielu zmian w polskim systemie fiskalizacji. Równocześnie jednak, na rynku nie było jeszcze modeli nowego typu. I w sumie nie mogło ich być, gdyż przepisy definiujące szczegółowo sposób działania kas online nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Producenci technologii sprzedaży stworzyli jednak urządzenia rejestrujące, które w przyszłości będzie można dostosować do nowych wymogów technicznych. Więcej na ich temat można przeczytać pod tym adresem. Co ciekawe, modele z certyfikatami Online Ready do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. A w szczególności dotyczy to tych grup podatników, w przypadku których ustawodawca wprowadzi obowiązek wcześniejszej wymiany technologii sprzedaży…

Ratunek przed wymianą technologii sprzedaży?

Dlaczego można z pełną odpowiedzialnością napisać, że kasy fiskalne Online Ready są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy będą musieli niedługo wymienić dotychczasowe urządzenia? Ponieważ tylko w przypadku omawianych tu modeli uda się w przyszłości uniknąć tego obowiązków. Zgodnie z gwarancjami przygotowanymi przez producentów, wystarczające będzie zmodernizowanie urządzenia gotowego na system online.

W tym momencie warto też przypomnieć, w jakich działalnościach gospodarczych kasy nowego typu pojawią się obowiązkowo i to we wcześniejszych terminach. Będą to m.in. warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji, salony kosmetyczne i fryzjerskie, restauracje, kancelarie prawnicze, firmy budowlane czy gabinety lekarskie. Szczegółowo zasady wymiany obecnych kas rejestrujących zostaną zaś uregulowane przez znowelizowaną ustawę o podatku od towarów i usług.

1 thought on “O co chodzi z Online Ready w kasach fiskalnych?

  1. mnie raczej ominie kwestia tymczasowych „półśrodków” i czeka po prostu zakup kasy onlineowej, gdy już takie będą

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *