Rynek fiskalny w 2017 roku – podsumowanie najważniejszych wydarzeń

Branża fiskalna w 2017 roku

Za co najbardziej zapamiętamy rok 2017, który powoli zbliża się ku końcowi? Z pewnością za premiery kilku urządzeń fiskalnych – zarówno prostszych, jak i wyjątkowo zaawansowanych modeli. Poza tym, w ostatnich 12 miesiącach tematem numer 1 był system fiskalizacji online. Nowe rozwiązania prawne i techniczne pojawią się dopiero w 2018 roku, ale branża technologii sprzedaży przygotowała się wcześniej do zmian w przepisach.

Premiery kas i drukarek

Jeżeli chodzi o proste i tanie kasy rejestrujące, w 2017 roku prym wiodła marka Farex. Wspomniany producent wypuścił na rynek fiskalny odświeżone wersje popularnych modeli, czyli Bursztyn Plus, Perła Plus, Bursztyn E Plus oraz Perła E Plus. Urządzenia te zapewniają teraz m.in. skonfigurowanie większej liczby pozycji towarowych. Z kolei w ofercie Elzab pojawiła się wyjątkowo zaawansowana kasa fiskalna Sigma. Model wyposażony w obszerny ekran dotykowy kasjera, różnego rodzaju porty komunikacyjne oraz pojemną bazę PLU. Ponadto, w 2017 roku swoją premierę miała drukarka Emar Tempo Pro. W przypadku tego urządzenia uwagę zwraca przede wszystkim duża wariantywność. Przy zamawianiu Tempo Ro można wybrać nie tylko wersję kolorystyczną i konstrukcyjną, ale też zakres obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych czy szerokość papieru.

Prace nad nowymi przepisami

Pierwsze informacje o nowych przepisach fiskalnych, które wprowadzą w Polsce system kas online, pojawiły się już w 2016 roku. Jednakże, to w minionych 12 miesiącach trwały najintensywniejsze prace nad wspomnianymi regulacjami. A ich efektem były kolejne projekty Rozporządzenia w sprawie kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Dziś już wiemy, że ostateczna wersja tych przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Ponadto, w przyszłości zmieni się ustawa o VAT. Modyfikacja tego aktu prawnego również będzie związana z wprowadzeniem systemu fiskalizacji online.

Przygotowania do systemu fiskalizacji online

Już na początku 2017 roku przekonaliśmy się o tym, że branża fiskalna chce wcześniej przygotować się do zmian systemowych. Wtedy bowiem Elzab ogłosił, iż wprowadza do swojej oferty urządzenia z certyfikatem „Online Ready”. Pisząc w największym skrócie, modele tego typu gwarantują modernizację swojej funkcjonalności i tym samym dostosowanie do nowych wymogów technicznych. Nie będzie więc trzeba ich wymieniać w przyszłości. Później podobne certyfikaty zyskały urządzenia produkowane przez Novitus.

1 thought on “Rynek fiskalny w 2017 roku – podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  1. przyznam, że moją uwagę szczególnie zwróciła kasa Sigma 😉 widziałem ją w sieci i trzeba przyznać, że prezentuje się całkiem okazale 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *