Online wkracza do gry. Rynek kas fiskalnych zmieni się nie do poznania

Zmiany na rynku kas fiskalnych

Z pojęciem cyfryzacji można się dziś spotkać niemal na każdym kroku. Współczesny rozwój technologiczny doprowadził do tego, że przechowywanie, przesyłanie i analizowanie danych, które mają formę elektroniczną, staje się coraz powszechniejsze. Nic więc dziwnego, że polski ustawodawca zdecydował się skorzystać z wspomnianych osiągnięć technicznych. A konsekwencją tego będzie m.in. wprowadzenie systemu kas fiskalnych online.

System fiskalizacji online

Już na początku warto podkreślić, że system fiskalizacji online jest tylko jednym z elementów większego planu, który został nazwany „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Wspomniany projekt zakłada stopniową digitalizację większości obszarów funkcjonowania naszego państwa. Celem wielu zmian będzie zaś usprawnienie krajowej administracji oraz zmniejszenie kosztów, które są z nią związane.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się jednak tym, co najbardziej interesuje użytkowników urządzeń rejestrujących. Czyli przywołanym przed chwilą systemem fiskalizacji online. Rozwiązanie tego typu nie tylko zmieni sposób działania kas, które będą stosowane przez polskich podatników, ale także znacząco wpłynie na całą branżę technologii sprzedaży.

Współpraca kas z serwerami MF

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że jednym z największych problemów polskiej gospodarki jest tzw. szara strefa. Jej istnienie jest faktem i co najgorsze – decyduje o obniżeniu wpływów do budżetu państwa. Taka sytuacja oznacza zaś straty dla wszystkich obywateli, nawet jeśli nie w każdym przypadku są one odczuwane bezpośrednio. Natomiast w walce z tym problemem ma pomóc m.in. system kas fiskalnych online. Rozwiązanie tego typu sprawi bowiem, że stopniowo wszystkie urządzenia rejestrujące zostaną podłączone do centralnego Repozytorium Ministerstwa Finansów. Wspomniany resort zyska więc skuteczne narzędzie do monitorowania krajowych przedsiębiorców. Nawet tych, którzy postępują wbrew przepisom i uchylają się od obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Więcej o planowanym systemie online przeczytacie tutaj.

Zmiany na rynku technologii sprzedaży

Nowy system fiskalizacji z pewnością przyczyni się do zmian na rynku kas rejestrujących. Urządzenia, które zaczną trafiać do polskich firm już na początku 2018 roku, będą bowiem musiały być zgodne ze zmodyfikowanymi wymogami technicznymi. We wszystkich modelach pojawią się m.in. rozwiązania technologiczne pozwalające na stałą transmisję danych do serwerów MF.

Co ciekawe, branża fiskalna już teraz zaczyna się przygotowywać do funkcjonowania w zupełnie innej rzeczywistości. Przykładowo: Elzab od stycznia 2017 roku produkuje kasy rejestrujące z certyfikatem Online Ready. Urządzenia te, po ich wcześniejszym zmodernizowaniu do obowiązujących przepisów, będzie można stosować również po wprowadzeniu nowego systemu. Wspomniane kasy fiskalne są dostępne np. tu.

1 thought on “Online wkracza do gry. Rynek kas fiskalnych zmieni się nie do poznania

  1. mnie czeka zakup kasy raczej już po wejściu nowych przepisów i technologii sprzedaży, ale fajnie, że Ci, którzy muszą zaopatrzyć się w urządzenie fiskalne już teraz mogą skorzystać z takiej opcji, jak Online Ready

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem: *